Orkiestra „Campanella”

Orkiestra „Campanella” działa przy Zespole Szkół w Cekcynie. Powstała w 1971 roku              z inicjatywy jej pierwszego dyrygenta – Stanisława Fiegla. Od września 1985 roku Orkiestrę „Campanella” prowadzą Anna i Adam Filipscy. Zespół liczy obecnie 35 osób; skupia uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz studentów, nie tylko z gminy Cekcyn. Repertuar „Campanelli” jest bardzo zróżnicowany, obejmuje m.in. muzykę klasyczną, filmową, taneczną, jazzową i popularną. Aranżacji wszystkich utworów na nietypowy skład zespołu dokonują Anna, Adam i Magdalena Filipscy. Dotychczas „Campanella” nagrała cztery płyty, w tym jedną z kolędami wraz z chórem „Kamertonik”, który zrzesza uzdolnioną wokalnie młodzież z Zespołu Szkół w Cekcynie.
W 1990r. z inicjatywy Anny i Adama Filipskich powstało w Cekcynie Ognisko Muzyczne „Toccata”, które w znaczący sposób podwyższa poziom artystyczny orkiestry. O poziomie tym świadczy również fakt, że otrzymuje zaproszenia na koncerty i uroczystości okolicznościowe, bierze udział w przeglądach, konkursach, jej działania są przedmiotem publikacji prasowych, reportaży telewizyjnych oraz prac magisterskich. Chlubą orkiestry są ci absolwenci, którzy nie rozstają się z muzyką. Niektórzy zakładają własne zespoły lub grają ze znanymi muzykami. Tomasz Glazik gra z Kazikiem Staszewskim w formacji „KULT”, a Marcin Chmara z gitarzystą Tomaszem Florkiem tworzą muzykę elektroniczną w zespole „Electronic Revival”. Absolwenci ogniska muzycznego i orkiestry kontynuują edukację w akademiach muzycznych: Magdalena Filipska lub są ich absolwentami: Izabela Tunowska i Joanna Urbańska. Orkiestra „Campanella” należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Za szczególnie cenne doświadczenie członkowie uznają wspólne koncerty z mistrzem oboju – Tytusem Wojnowiczem – 20 października 2002r. w kościele parafialnym w Cekcynie oraz 14 grudnia 2002r. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Splendoru orkiestrze dodał koncert w Cekcynie dla Janusza Stokłosy podczas debaty nt: „Kultura i edukacja w Unii Europejskiej”. Niepowtarzalnym przeżyciem są również wyjazdy zagraniczne – zespół koncertował na Litwie, Ukrainie i w Niemczech. Do historii przejdzie koncert „Campanelli” w Narodowym Ukraińskim Teatrze Dramatycznym im. Zańkoweckiej we Lwowie, który miał miejsce 1 maja 2004r.– w dniu, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej oraz trzy wspaniałe koncerty w Niemczech.
Od 2000 roku „Campanella” jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Cekcynie. Członkowie przygotowują pobyt oraz biorą udział we wspólnych warsztatach wokalnych i instrumentalnych, nawiązując kontakty i przyjaźnie z rówieśnikami z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Od 2004r. głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspierania Kultury Muzycznej „Talent”. Niewątpliwie Orkiestra „Campanella” jest największą wizytówką Cekcyna i perełką powiatu tucholskiego.